Mastur Gusul Gerektirir Mi?

5/5 - (3 votes)

Mastur gusul gerektirir mi sorusu hem erkekleri hem de kadınları yakından alakadar eder. Çünkü guslü bozan bir durum olmuşsa, abdesti vakit kaybetmeden almak gerekir.

Erkekler için bu sorunun yanıtı incelendiği zaman, koyu beyaz renkte meninin şehvet ile edildiğinde bozulduğu görülür. İhtilam olması, meni aktığı anlaşılırsa da geçerlidir. Lakin akmamışsa gerekmemektedir.

Ayrıca gusül abdesti aldıktan sonra normal abdest almak da güzel bir davranıştır ve bu nedenle önerilir. Bu erkekler için değil kadınlar için de dahildir. Peki, Mastur Gusul Gerektirir Mi?

Kadınlarda Guslü Ne Bozar?

Kadınlarda guslü bozan durumlar erkeklerde olduğu gibi bilinmelidir. Çünkü bu sorunun yanıtı farklılık gösterebilmektedir.

Lohusalık veya hayz durumu bittiğinde ya da cünüp alındığında gusül edilmelidir. Erkeklerde olduğu gibi ihtilam olmuşsa, meni geldiği anlaşılmışsa da alınmalıdır. Lakin kendi kocasını veya bir kadını çıplak görürse gerekmez.

Mastur Orucu Bozar Mı?

Oruç tutmak, İslam’ın şartlarından bir tanesidir. Bu nedenle nelerin bozduğunu bilmek de oldukça önemlidir. Çünkü Ramazan ayında iki kere mastürbasyon yapmak kefaret gerektirir ve 60 gündür.

Ramazan günü cinsel ilişkiye girmek, orucu bozduğu için kefaret ister. Bunun yanı sıra orucu da bozar. Dolayısıyla dikkatli olunması tavsiye edilir.

Köpek Gibi Aşık Etme Duası Anında Kabulu yazısı da ilginizi çekebilir.

Mastur Gusul Gerektirir Mi?

Mastur gusül gerektirir mi sorusuna evet yanıtı verilebilir. Gusül bozulduğu zaman ezberden de olsa Kur’an-ı Kerim okunamaz. Bunun yanı sıra mushaf tutulamaz ya da camilere gidilemez. Bu bakımdan guslü hangi durumların bozduğunu da önceden bilmeniz bilmek tavsiye edilir.

İlgini çekebilir:  Banyoya Girerken Okunacak Dua

Bunlardan biri olmuşsa en gıda sürede gusül abdesti almak gerekir. Normal abdest de aynı şekilde alınmalıdır. Ayrıca elle tatmin gusül gerektirir mi sorusunun yanıtı da olumludur. Renksiz ve yapışkan sıvı gelmesi halinde ise gerekmez.

Bunun yanı sıra yastığa sürtünmek gusül gerektirir mi sorusu da düşünülebilir. Burada nasıl yapıldığının önemli olmadığı bilinmelidir. Önemli olan eylemin olması, sonrasında da tatmin olmasıdır. Lakin yalnızca sürtme olmuşsa ve meni gelmemişse bozulmamaktadır.

Mastur Gusul Gerektirir Mi?
Mastur Gusul Gerektirir Mi?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Guslü bozan bir durumda bunu en kısa sürede yenilemek gerekir. Bu nedenle gusül abdestinin nasıl alındığı da bilinmelidir.

Bunun için eller yıkanmalı, vücutta necaset, maddi kirlilik varsa temizlenmektedir. Avret yerleri temizlenir. Sağ el ile üç kere ağza su verilerek çalkalanmakta, sonra 3 kere burna su çekilmektedir. Sonrasında da namaz abdesti tamamlanır.

Ardından da vücudun her yanı tamamlanmaktadır. Gusül abdesti nasıl alınır sorusuna da böylece yanıt verilebilir. 

Bunun yanı sıra mastürbasyon günah mı sorusunun yanıtı da bilinmelidir. Sadece erkekler için değil kadınlar de bu geçerlidir. Hanefi mezhebine göre kişiler zina etmekten korkuyorsa, yapılması caizdir. Lakin aksi halde yasak olarak görülür.

Maliki mezhebinde haram olup Şafii mezhebinde de Maliki ve Hanefi mezheplerinde olduğu gibidir.

Yorum yapın