Peygamberimizin Miraca Çıkarken Okuduğu Dua

Rate this post

Peygamberimizin miraca çıkarken okuduğu dua hangisi? Bu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Rasul-i Ekrem S.A.V. miraç ile herhangi bir beşerin ulaşamayacağı bir makama yükseltildiği zaman “Ettehıyyatü Llillahi Ve’s Selavatü ve’t tayyibat” demiştir. Bunun üzerine de Hak Teala Es-selâmü aleyke eyyühe’n-ne­biyyü ve rahmetullâhi ve be­rekâtüh buyurmuştur.

Ardından Rasulullah S.A.V. de Es-selâmü aleynâ ve alâ ibâdilla­hi’s-salihîn demiştir. Bu selamlaşmay şahit olan Cebrail A.S. ve bütün melekler de Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûlüh demiştir.

Peygamberimizin Miraca Çıkarken Okuduğu Dua

Peygamberimizin miraca çıkarken okuduğu dua hangisi diyorsanız bu şekilde yanıt verilebilir. Peygamber Efendimiz Miraç’tan dönerken ümmeti için üç büyük hediye getirmiştir:

  1. Günde beş vakit namaz
  2. Bakara suresinin son iki ayeti
  3. Ümmetinden Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayanların kişilerin azap görse bile eninde sonunda cennete gireceği müjdesi

Bakara suresinin son iki ayeti, Amenerrasulü olarak da bilinmektedir.

Peygamber Efendimiz Miraca Nasıl Çıktı?

Peygamber Efendimiz miraca nasıl çıktı? Peygamber efendimiz yaşadığı süre boyunca çok sayıda mucize gerçekleştirmiştir. Bunların en önemlisi Allahü Teala’nın Kur’an-ı Kerim’i ona indirmesidir. Bunun yanı sıra İsra ve Miraç hadisleri de yine bulunmaktadır.

İsra peygamber efendimizin Mekke’den Kudüs’e Bırak isimli bineğin sırtında gitmesidir. Miraç ise Cebrail ile göğe yükselmesidir. Hz. Muhammed S.A.V. bir gece Mekke’de, Mescid-i Haram’da iken Burak isimli bineğe binmiştir. Bu binek gözün aldığı mesafeden daha uzağa adım atacak kadar hızlıdır. Böylece peygamber efendimiz normal bir insanın ulaşamayacağı kadar kısa sürede Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya ulaşmıştır. Burada da Cebrail ile göğe yükselmiştir.

İlgini çekebilir:  Günlük Hayatınızda Dua Etmeye Zaman Ayırıyor musunuz?

Miraç Kandili’nde Neler Yapılır?

Peki Miraç kandilinde neler yapılır? Bu kandil gecesi geldiğinde Müslümanların yapabileceği pek çok ibadet vardır. Oruç tutmak bunlardan bir tanesidir. Recep ayının 27. Gecesine denk gelen Miraç kandilinin gündüzünde oruç tutulması önerilir.

Bunun yanı sıra kaza ve nafile namazı kılmak da tavsiye edilmektedir. Kur’an-ı Kerim okumak da bulunmaktadır. Ayrıca şu gibi şeyler de bulunmaktadır:

  1. Tevbe istiğfar etmek
  2. Dua etmek
  3. Salavat getirmek
  4. Sadaka vermek

Ayrıca kişinin geçmişin muhasebesini ve murakabesini yapması, tefekkürde bulunması de tavsiye edilmektedir. Bol bol zikir çekmek, evrad ü ezkarda bulunmak da önerilmektedir.

Peygamberimizin Miraca Çıkarken Okuduğu Dua
Peygamberimizin Miraca Çıkarken Okuduğu Dua

Miraç Gecesi’nde Yapabilecek Şeyler?

Mirac kandilinde neler yapılır? Bu kandil kendiliğinde Müminlerle helalleşmek önerilir. Ayrıca küs ve dargın olan kişilerin barıştırılması, gönüllerin alınması da tavsiye edilir. Kişilerin hem kendine hem de Müslüman kardeşlerine dua etmesi de tavsiye edilir.

Kişilere aynı şekilde üzerinde hakkı olan kişileri arayıp sorması da tavsiye edilmektedir. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları da cemaatle ve camilerde kılınmalıdır. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri de ziyaret edilmelidir. 

Yorum yapın