Yasin Suresinden Önce Okunacak Dua

5/5 - (1 vote)

Yasin suresinden önce okunacak dua nedir? Kur’an-ı Kerim her Müslüman için kıymetli bir rehber ve hazinedir. İçerisinde çok sayıda hikmetli vardır. Bunların bazı hallerde, özellikle okuması önerilir. Yasin de bunlardan bir tanesidir. Bu dua,

 1. Hasta yakınlarında,
 2. Mezarlıklarda,
 3. Vefat etmek üzere olan kişilerin  yanında,
 4. Gece vakitlerinde okunur.

Bu sureyi düzenli bir şekilde okuyan ve bu hal üzerine ölen kişi şehit olarak ölmüş kabul edilir. Bunun yanı sıra anne-babasının ya da başka kimsenin mezarında Yasin okumak, ona Allahü Teala’nın mağfiret etmesine vesiledir.

Yasin suresinden önce okunması gereken bir dua da vardır.  Yasin’den önce ve sonra okunacak dua mutlaka okunmalı, asla unutulmamalıdır.

Yasin’den Önce ve Sonra Okunacak Dua

Yasin’den önce ve sonra okunacak dua birçok kişi tarafından bilinmez. Ancak okunması da önerilmektedir. Eğer bilmiyorsanız, Latin harfleri ile okunuşu şu şekildedir;

 1. Allahümme inni es’elüke sabran cemilen ve kalben selima.
 2. Ve lisanen zakira. Ve düaen müstecaba. Ve kitaben yemina.
 3. Verizkan halalen. Ve ne ıymen mukıymen. Ve cenneten ve hariran. Ve nadratan ve sürura.
 4. Ya kadıye’l hacat. Ya mucibe’d deavat. Ya kaşife’d-durri ve’l-beliyyat. Ya ali-me’s-sirri ve’l hafiyyat.
 5. İk’dı haceti fi hazihi’ssaati’l-mübaraketi. bi hurmeti Yasin. Ve’l-Kur’ani’l-Kerim.
 6. Fe iza kada emran fe innema yekulü lehû kün fe yekün, fe süb’hane’llezi bi yedihi melekutü küll,
 7. Şey’in ve ileyhi terceün. Ve sallellahü ala seyyidina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmeıyn.

Buna ek olarak Fatiha, Felak, Nas, İnşirah ve Nazar sureleri de okunabilir.

İlgini çekebilir:  Bütün Büyüleri Bozan Dua

Yasin Okumaya Başlarken Nasıl Niyet Edilir?

Yasin okumaya başlarken nasıl niyet edilir? Yasin suresini ilk kez okuyacak kişiler sıklıkla bu soruyu düşünmektedir. Eğer Yasin okuyacaksanız ancak gusül abdesti almanızı gerektiren bir durum olmuşsa, önce gusledilmesi gerekir. Bundan sonra da normal bir abdest alınır.

Sonrasında Kur’an-ı Kerim başına oturulduktan sonra normal bir şekilde niyet edilir. Eğer 41 Yasin okumak isteniyorsa, namaza niyet eder gibi edilebilir. Bu hatmin bitirilmesi için belirli bir günde bitirilmesi zorunluluğu bulunmaz

Ancak Kur’an-ı Kerim okurken sessiz ve sakin bir yerde olmanız önerilir. Kimse sizi rahatsız etmemeli, tam olarak odaklanılabilmelidir. Böylece daha rahat ve güzel şekilde okumanız mümkündür. Yasin suresinden önce okunacak dua olduğu gibi, sonrasında da edilmesi gereken bir dua vardır. Bunun da bilinmesi şarttır.

Yasin Suresinden Sonra Nasıl Dua Edilir?

Yasin suresinden sonra nasıl dua edilir? Yasin suresi öncesinde ve sonrasında bilindiği gibi dua edilmektedir. Ancak çoğu kişi tarafından bunlar bilinmez. Yasin ardından edilmesi gereken duanın okunuşu aşağıda olduğu gibidir;

 1. Allahümme rabbena ya rabbena tekabbel minna
 2. Duaena vekdi hacetena bihurmeti sureti
 3. Yasin ve ecirna minennari vemin azabil kabri ve min şerri
 4. Sualin bi fadli sureti yasin yarabbel alemiyne veselemun
 5. Alel mürseliyne velhamdülillahi
 6. Rabbil alemin

Dua oldukça kolay olduğu için rahat bir şekilde ezberlenebilir.

Yasin Suresinden Önce Okunacak Dua
Yasin Suresinden Önce Okunacak Dua

Yasin Nasıl Bağışlanır?

Yasin nasıl bağışlanır? Yasin suresini ilk kez okuyacak kişilerin bilmesi gereken birçok konu vardır. Bunlardan bir tanesi de surenin okunduktan sonra nasıl bağışlanacağıdır. Yasin suresi, aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in kalbi olarak da bilinir. Okunması oldukça faziletlidir.

Duanın okunması ardından bağışlama duası edilmektedir. Bu şekilde Allahü Teala tarafından kabul edilmesi umulur. Buna teslim etmek de denir.

İlgini çekebilir:  Gerçekleşmesi İmkansız Hacetler İçin Dualar

Okunan Yasin’in kabul edilmesi, duanın da kabul olması için Amenerrasulü okunarak salavat getirilmesi de sık sık yapılır. Yasin suresinden önce okunacak dua okunup, ardından Yasin okunur. Bundan sonra da Yasin sonrasında edilen dua edilir. Eğer Allahü Teala’dan bir dilek varsa sure ardından eller açılabilir.

Yasin Duası Ne Zaman Okunur?

Yasin duası ne zaman okunur? Kur’an-ı Kerim okumak için her an uygundur. Dolayısıyla Yasin suresi de istediğiniz zaman okunabilir. Genel olarak bu süre gece okunur. Bunun yanı sıra Cuma gecelerinde, mezarlıklar ziyaret edildiğine de edilebilir.

Allahü Teala’nın rızasını kazanmak için, geceleri bu surenin okunması önerilmektedir. Okuma niyeti ne olursa olsun, Allah’nı izniyle kişiler muratlarına nail olur.

Kaynak: Yasin Suresi

Yorum yapın