Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası

5/5 - (1 vote)

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah yemek duası yemek yedikten sonra edilen dualardan bir tanesidir. İnsanlara karşı merhameti ve rahmeti sonsuz olan Allahü Teala, insanlara hem maddi hem de manevi anlamda çok sayıda nimet vermiştir. Bunlardan yalnızca bazıları yiyecek ve içeceklerdir.

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası

İnsanlar bildiği ve bilmediği tüm bu nimetler için Allahü Teala’ya dua etmeli ve çokça şükretmelidir. Bu bakımdan yemek duasını bilmek ve her yemekten sonra düzenli bir şekilde okumak oldukça önemlidir. Birçok yemek duası yer almakta olup her birini inceleyebilir, not etme ardından yemeklerden sonra okuyabilirsiniz.

Bunun dışında emeğe başlamadan önce besmele çekmeyi de hçibir zaman unutmamak gerekir. Her işin başının besmele olduğu her zaman akılda tutulmalıdır. Her ne kadar yemek duası ezber zor gibi olsa da oldukça kolaydır.

Yemek Duası Hangisidir?

Günümüzde birçok kişi Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah yemek duası isim olarak bilmekte, ancak nasıl edildiğini bilmemektedir.

Bu bakımdan edebileceğiniz dualar oldukça fazla olup bir tanesi de Nimeti Celilullah, Bereketi Halilullah, Şefaat Ya Rasülullah, Bismillahi açtır Allah’ım, Nimeti taştır Allah’ım, Cemaline ulaştır Allah’ım, Mekke Medine’yi dolaştır Allah’ım olarak başlayan duadır. Bunları söyledikten sonra aşağıdaki cümleler sıra sıra okunur;

 1. Bu sofralar nurdur, Kaza belaları,
 2. Geri durdur Allah’ım, Bu sofralar Mamurdur bu sofralarda
 3. Halil İbrahim bereketi, bulundur Allah’ım, Artsın Eksilmesin, Taşsın Dökülmesin,
 4.  Bu sofranın sahibi, Yokluk kıtlık görmesin Allah’ım

Bunları okuduktan sonra da duayı okuyan kişi yiyenlere helal yedirenlere de hayır için dua eder. Hasenat, ölmüş kişilerin ruhları için de dualar okunur. Sonunda ise Allah rızası için denilerek  el-Fatiha okunur.

İlgini çekebilir:  Eve Girerken Okunacak Duaların Faziletleri

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Peygamber Efendimizin Sevdiğine Kavuşma Duası

Ardından da kişiler bu sureyi okur. Eğer en kısa yemek duası etmek istiyorsanız, bu şekilde kolay bir şekilde edebilirsiniz. Okunuşu Türkçe olduğu için kolay bir şekilde ezberlemeniz mümkündür.

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası

Yemek ardından okunabilecek duaların sayısı oldukça fazladır. Bu sadece Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah yemek duası ile sınırlı değildir. Bunun dışında euzü besmele ile başlayan şu duayı da okumanız mümkündür;

 1. Bismillahirrahmânirrahim
 2. El hamdü lillahillezi et amena ve sekana
 3. Ve cealena minel müslimiyn Nimeti-celilullah,
 4. Bereketi Halilullah, şefaat ya Rasulallah
Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası
Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası

En Kısa Yemek Duası

Eğer en kısa yemek duası etmek istiyorsanız, bunu okumanız da mümkündür. Ayrıca Elhamdü Lillahillezi dedikten sonra şu duayı etmeniz de yine mümkündür;

 1. Et Amena Ve Sekana Ve
 2. Cealena Müslimin Elhamdü Lillahi Hamden Kesira
 3. Mübareken Fihi Ğayra Mekfiyyin
 4. Ve La Müveddein Ve La Müsteğnen
 5. Anhü Rabbena. El-Hamdü Lillahillezi Et Ameni
 6. Hazat-Taame Ve Razakanihi
 7. Min Ğayri Havlin Vela Kuvvetin

Eğer en kısa yemek duası etmek istiyorsanız, bunu okumanız da mümkündür.

“Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası” üzerine bir yorum

Yorum yapın