Asker Uğurlama Duası

5/5 - (1 vote)

Asker uğurlama duası nasıl edilir? Askerlik Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşı gelen erkekler için zorunludur. Vatani görevi gelmiş kişilerin ailelerinde öncesinde bir heyecan da yaşanır. Özellikle insanlar evladını, abisini, kardeşini ya da eşini uğurlarken hangi duaları edebileceğini merak eder.

Asker Uğurlama Duası

Çünkü askere gittiği zaman onun bir problemle karşılaşmaması, sağ salim giderek geri dönmesi her tanıdığı ve akrabası tarafından istenir. Bu kapsamda okunabilecek dualar oldukça fazladır. Eğer arama motorundan bunlara bakarsanız, tüm ayrıntıları ile beraber görebilirsiniz.

Eğer askere giden tanıdığınız ya da akrabanızı uğurlamak istiyorsanız, siz de asker uğurlama duası edebilirsiniz. Her ne kadar zor gibi dursa da oldukça kolaydır ve rahatça edilebilir.

Sürekli Beni Özlesin Bensiz Yapamasın Duası yazımız da ilginizi çekebilir.

Askere Uğurlarken Hangi Dualar Edilebilir?

Bir kişinin askerlik zamanı geldiğinde, Asker Uğurlama Duası sırasında büyük bir heyecan da yaşanır. Özellikle ilk kez çocuğu/sevdiği gidecek kişiler, hangi duaları etmesi gerektiğini de bu esnada sorar.

Abdullah İbni Yezid El- Hatmi Radıyalallahu anh, peygamber efendimizin asker uğurlarken, onlarla vedalaşmak istediği zaman ettiği bir duayı aktarmaktadır. Bu estevdiallahe dineküm ve emaneteküm ve havatime amaliküm şeklindedir.

Anlamına bakıldığında ise sizin dininizi, emanetlerinizi ve amellerinizin sonuçlarını Allah’a emanet ediyorum şeklinde olduğu görülür. Bunun dışında dini kitapları ve hadis kitaplarını da incelerseniz, edebileceğiniz uğurlama dualarını görebilirsiniz. Bu kapsamda veda anında söylenecek sözlere de bakabilirsiniz.

Ayrıca daha önce asker uğurlayan tanıdıklarınız varsa, onlara da asker uğurlama duası olarak ne okuduklarını ve ne yaptıklarını sorabilir, öğrenebilirsiniz.

Asker Uğurlama Duası
Asker Uğurlama Duası

Asker Uğurlama Duası Nasıl Okunur?

Asker uğurlama duası Türkçe olarak da okunabilir. Bunlar oldukça geniş olup internette bunların hepsini görebilir ve istediğinizi okuyabilirsiniz.

İlgini çekebilir:  Bütün Büyüleri Bozan Dua

Bunun yanı sıra yaşadığınız yerde askere gidecek gençler çıkmadan bir gün önce sevdiklerinizi, akrabalarınızı hep beraber toplayabilirsiniz. Sizin doğru bir şekilde okuyamayacağınızı, hataya düşebileceğinizi düşünüyorsanız, herhangi bir cami imamı ile görüşebilirsiniz.

Eğer ona durumu söyleyerek askere uğurlama duasını etmesini isterseniz, kendisi de gelerek askere gidecek kişilere bu duayı okuyabilir.

Askere Uğurlama İçin Ne Yapılabilir?

İnsanlar sevdikleri kişi, abileri ya da çocukları ilk kez askere gideceği zaman karmaşık duygular yaşar. Bu bakımdan askere gittiği için gurur duyulmakta, bir zarar geleceğinden de endişe edilmektedir. Eşi askere gidenler ise bu dönemde büyük bir hasret çeker.

Asker uğurlama duası, onu uğurlama öncesinde gerek kişiler tarafından gerekse cami imamı tarafından edilebilir. Bunun dışında askere gittikten sonra da onun hakkında dua etmeyi kesmemek gerekir.

Her gün Kur’an-ı Kerim okuyabilir, okuduktan sonra ettiğiniz duaya onu da ekleyebilirsiniz. Ayrıca vakit namazları ardından da onun iyiliği, zarar gelmemesi için de okuyabilirsiniz. Bunların dışında bildiğiniz tüm duaları da günün istediğiniz zamanında okuyabilir, Allahü Teala’ya askere yolladığınız kişi için dua edebilirsiniz.

Yorum yapın