Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?

Rate this post

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı? – Kenzul arş duası bir dilek duası olup oldukça etkidir. Hz. Muhammed S.A.V., duayı ömründe bir kez okuyan insanın, kıyamet gününde yüzünün ayın 14’ü gibi parlayacağını buyurmuştur. Bu nedenle edilmesi tavsiye edilen, önemli bir duadır.

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?

Tüm insanlar, imtihan amacıyla dünyaya gönderilmiştir. Rabbimiz samimi bir Müslüman, hakiki bir kul olmamızı istemektedir. Her insan ömrü esnasında farklı imtihanlar ile karşılaşır. Her insanda bu farklılık gösterse de hastalık, borç, ders, evlat, iş gibi durumlar üzerine olabilir.

Ne olursa olsun, insan bir sorun ile karşılaştırıldığında çözüm kapısı karar. Allahü Teala her şeyin yaratıcısı olduğu için ona dua edebilirsiniz. Bu kapsamda edebileceğiniz çok sayıda dua olup Kenzul arş duası da bunlardan bir tanesidir.

Eğer bir dileğiniz varsa, bu duayı okuyabilirsiniz. İnsanlar dua okumadan önce kenzul arş duası dilek için kaç defa okunmalı gibi soruları da öncesinde sorabilmektedir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Nazar Ve Korku Duası

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?

Günümüzde bazı duaları, belirli sayıda okunması önerilir. Bu nedenle kişiler bir duayı etmeden kaç kez okuması gerektiğini de düşünmektedir. Kenzul arş duası dilek için kaç defa okunmalı da bu bakımdan düşünülmektedir.

Dua, farklı durumlarda farklı sayılarda edilmektedir. Bunlar özet olarak aşağıda yer aldığı gibi olup incelenebilir;

  1. Herhangi bir konu hakkında başarılı olmak ve zihin berraklığı sağlamak için 7 kez okunmalıdır.
  2. Vesvese ve iç sıkıntısı, ruhsal problemlerden kurtulmak için 21 kez okunmalıdır.
  3. Yoksulluktan kurtulmak isteyenler sabah saatlerinde okumalıdır.
  4. Rızkın artmasını isteyenler 12 kere okumalıdır.
  5. Yaşamda mutluluk için 17 kez okunmalıdır.
İlgini çekebilir:  Hayattan Ümidini Kesenlerin Okuması Gereken Dua

Bunlara ilave olarak kenzul arş duası için alimler 3 kere art arda okunursa, dileklerin gerçek olacağını da belirtmektedir.

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?
Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?

Kenzul Arş Duası Faziletleri

Kenzul arş duası çok sayıda fazilete sahiptir. Okuyan kişiye, öldükten sonra Burak getirileceği, hesap ve azap olmadan üzerine binip cennete gideceği belirtilmektedir. Sırat köprüsünden geçişi de şimşek gibi olacaktır.

Bunun dışında günahı ne kadar fazla olursa olsun hac ve bin umre sevabı verileceği de söylenmektedir. Bunlara ilave olarak şu gibi faziletleri de vardır;

  1. Borcu olan insanlar Allah’ın izniyle borçtan kurtulur.
  2. Korku için okunması halinde, korku duyulan şeyden emin olunur.
  3. Hasta olan kişiler için okunması halinde iyileşir.

Kenzul arş duası bunların dışında da birçok fazilete sahiptir. Zor durumlarda, yardıma ihtiyaç olduğunda da okunabilmektedir. Bu duanın edilmesi öncesinde Fatiha, İhlas, Kafirun, Felak ve Nas sureleri 3 kere okunmalıdır.

Tüm bu faziletleri bakımından kenzul arş duasının düzenli bir şekilde okunması kişilere tavsiye edilmektedir. Ayrıca özellikle duaların kabul olduğu zamanları inceler ve kenzul arş duası ederseniz, Allah’ın izniyle etkilerini daha kısa sürede görmeniz mümkündür.

“Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın